بخیه و مشکلات آن بعد از جراحی

بخیه و مشکلات آن بعد از جراحی را بوسیله روش های درمانی زیر می توان درمان کرد :

  •  کاهش حس پوست شکم

از دست دادن حس پوست در اغلب موارد موقتی و به دلیل تورم اعصاب حسی ناحیه تحت عمل است. در صورت همزمان شدن لیپوساکشن ، ریسک بوجود آمدن آن افزایش پیدا می کند. در صورت ماندگاری طولانی یا حتی دائمی این کم حسی ، معمولا مشکلی ایجاد نمی شود و فرد بعد از مدتی به آن عادت خواهد کرد

  • کبودی

خون ریزی های زیر پوستی بعد از عمل کبودی هایی را ممکن است ایجاد کند و در تمام عمل های همراه با لیپوساکشن قابل انتظار است و احتمال دارد علی رغم فیزیوتراپی های انجام شده بعد از عمل ، تا مدت ها ادامه یابند ولی در نهایت با افزایش فعالیت روزانه به تدریج محو خواهند شد

  • تنگی ناف

در مواردی که محبور به دستکاری و کشیدن بیش از حد ناف باشیم احتمال تنگی ناف به دلیل کاهش خون رسانی ناف وجود دارد. این عارضه دیر رس بوده و معمولا بعد از چند ماه به تدریج مشخص می شود. مشکل اصلی آن خارح نشدن ترشحات پوستی ناف و اشکال در تمیز کردن ناف است.

روش درمانی :

در صورت وقوع این عارضه ، درمان بعد از چند ماه و طی یک عمل جراحی سرپایی ترمیمی که بدون بیهوشی نیز قابل انجام است می توانید به انجام آن بپردازید.

  • خون ریزی

اگر خون از لبه های زخم خارج شود می توان آن را  تشخیص داد و به درمان آن پرداخت ولی چنانچه در زیر پوست جمع شود و دیر تشخیص داده شود، با تشکیل لخته خون (هماتوم) همراه خواهد بود. هماتوم در صورت تشخیص باید تخلیه شود که معمولا با بازکردن 1 الی 2 سانتی متر از بخیه های پوستی به راحتی خارج خواهد شد. در صورتی که هماتوم کوچک باشد معمولا نیازی به تخلیه نیست و ظرف چند روز به صورت مایع خونابه ای از طریق بخیه ها خارج می شود.

  • سروما (Seroma)

سروما به تشکیل مایع زرد رنگی گفته می شود که معمولا از روز هفت ام بعد از عمل به بعد زیر پوست جمع می شود. علت تشکیل سروما نچسبیدن پوست شکم به عضله زیرین و ایجاد فضای خالی زیر پوست است. این مایع در واقع بقایای هماتوم های کوچکی است که به تدریج ذوب شده و با از دست دادن رنگدانه هموگلوبین ، از قرمزی به زردی می گراید.

این عارضه در دو گروه بیشتر دیده می شود:  1. افرادی که همزمان تحت لیپوساکشن شکم و پهلو ها قرار گرقته اند  2. کسانی که گن فشاری را طی روزهای اول مرتب نپوشیده اند و به بهانه فشار خارج از تحمل ، در چسباندن پوست به بافت زیرین با پزشک همکاری نمی کنند.

 روش درمانی :

راه درمان هم بسیار ساده است : تخلیه مرتب سروما تا چسبیدن کامل پوست به عضله زیرین و پوشیدن مرتب گن.

ما در کلینیک زیبای بهتر بخیه و مشکلات آن بعد از جراحی آن را تا آخرین مرحله و بهبودی کامل پیگیری می کنیم و همراه شما هستیم

social position