بزرگ کردن سینه به روش جراحی

بزرگي سينه را مي‌توان به 4 دسته تقسيم كرد و بر همين اساس نوع برش داده شده و عمل انجام شده را تعيين كرد

بزرگي خفيف (نياز به برداشت كمتر از 200گرم از بافت هر سينه دارد)درمان با برش دور هاله.

بزرگي متوسط(نياز به برداشت 200 تا500گرم از بافت هر سينه دارد)درمان با برش دورهاله+برش عمودي

بزرگي شديد(نياز به برداشت 500 تا 1500گرم از افت هر سينه دارد)درمان با برش دور هاله+برش عمودي يا برش دورهاله+برش عمودي+برش افقي زير سينه(برش لنگري يا Tمعكوس)

بزرگي بسيار شديد(ژيگانتوماساتي)(نياز به برداشت بيش از هزارو500گرم از بافت هر سينه دارد)درمان با برداشتن بافت و نوك سينه و پيوند مجدد نوك سينه Free nipple graft

موارد منع را مي‌توان به موارد عمومي و اختصاصي تقسيم كرد كه موارد عمومي شامل وجود:

  • بيماري‌هاي قلبي و ريوي پيشرفته
  • ديابت كنترل‌نشده
  • مصرف سيگار
  • چاقي مفرط
  • بيماري روماتيسمي (كلاژن و اسكولر)
  • اختلالات خونريزي‌دهنده كنترل نشده
  • سابقه اسكار هيپرتروفيك و كلوئيد.

 

علت بزرگي سينه را مي‌توان اينگونه برشمرد؟

 

بارداري: در بسياري از خانم‌ها تاثير زيادي در بزرگي سينه‌ها دارد.

چاقي: بسياري از افراد چاق دچار بزرگي سينه‌ها مي‌شوند.

يائسگي: بعضي از خانم‌ها در نزديكي يائسگي دچار بزرگي تدريجي سينه و افزايش مقدار چربي آن مي‌شوند.

مصرف داروهاي هورموني: مصرف استروژن و پروژسترون و قرص‌هاي ضدبارداري مي‌تواند باعث افزايش سايز سينه شود.

بزرگي سينه در نوجوانان juvenile hypertrophy: اين نوع بزرگي كه در نوجواني رخ مي‌دهد، معمولا همراه با چاقي نيست و علت آن، حساس‌بودن بافت سينه به هورمون‌هاي جنسي است. بزرگي سينه باعث خجالت، گوشه‌گيري و كاهش فعاليت‌هاي اجتماعي و ورزشي نوجوان مي‌شود. نكته مهم آن است كه در اين نوع بزرگي سينه احتمال عود پس از عمل وجود دارد.

ژنتيك: در مورد نقش عوامل ژنتيك در بزرگي سينه بحث و اختلافات نظر زيادي وجود دارد. به‌طور كل در افرادي كه براي شكايت بزرگي سينه مراجعه مي‌كنند، تنها درمان موثر استفاده از جراحي است و روش‌هاي درمان دارويي يا موثر نبوده يا به علت ايجاد عوارض مختلف توصيه نمي‌شوند. براي عمل كوچك‌كردن سينه از برش‌هاي متعدد و متفاوتي استفاده مي‌شود كه هر قدر مقدار بزرگي بيشتر باشد، بايد برش وسيع‌تري هم داده شود.

 

بايد در مورد ليپوساكشن سينه هم در اينجا اين توضيح را داد كه در بيماراني كه دچار بزرگي سينه بدون افتادگي قابل توجه هستند، در صورتي‌كه بافت سينه عمدتا از چربي تشكيل شده باشد، نه بافت  غددي، مي‌توان ازليپوساكشن به تنهايي استفاده كرد. بنابراين در خانم‌هاي جوان كه بافت سينه عمدتا غددي است، ليپوساكشن كاربرد ندارد؛ اما در خانم‌هاي نزديك سن يائسگي و بعد از آن در بسياري از موارد كاربرد دارد. در عين حال امروزه در بسياري از عمل‌هاي كوچك‌كردن سينه براي كوچك‌كردن و فرم دادن قسمت خارجي سينه (به سمت زير بغل) و در ناحيه چين زير سينه‌اي از ساكشن ضمن عمل استفاده مي‌شود.

social position