جراحی زیبایی صورت-پتوز

جراحی زیبایی صورت

جراحی زیبایی صورت

آیا  افتادگی پلک دارید؟آیا ایده ای برای درمان برای درمان افتادگی پلک چشم هایتان دارید؟آیا شما به دنبال درمان افتادگی پلک خود هستید؟پس شما را دعوت می کنیم این مقاله را بخوانید تا علت افتادگی پلک ها و درمان آن ها را بدانید

پِتوز یا افتادگی پلک چیست؟

افتادگی پلک ,پلک افتاده پاتولوژی، نیز نامیده می شود پِتوز، ممکن است به علت تروما، سن، و یا اختلالات مختلف پزشکی رخ می دهد. این بیماری به نام پتوز یکجانبه که آن را تحت تاثیر یک چشم. یا  پتوز دوجانبه هنگامی هر دو چشم را در گیر کند نامیده می شود. پتوز ممکن است بیایند و بروند، یا ممکن است که  دائمی باشد .پتوز می تواند  در هنگام تولد، که به عنوان پتوز مادرزادی شناخته شده وجود داشته باشد، و یا  ممکن است به مرور زمان ایجاد شود.

با توجه به شدت بیماری افتادگی پلک می تواند مانع بسته شدن  چشم و یا تا حد زیادی کاهش بینایی شود . در بیشتر موارد، این وضعیت به طور طبیعی و یا از طریق مداخله پزشکی حل خواهد شد.

جراحی زیبایی صورت

چه کسانی افتادگی پلک یا پتوز دارند؟

(افتادگی پلک در بعضی از افراد اتفاق می افتد که این طبیعی است.اصطلاح پتوز یک اصطلاح پزشکی است که به طور کلی به افتادگی پلک بالا اشاره شده است. با این حال، افتادگی پلک که از زمان تولد اتفاق می افتد به هیچ وجه مانع دید چشم نمی شود. با توجه به واکنش های آلرژیک، این امر نباید با تورم پوست اشتباه گرفته شود. گوشه ای از پلک بالا ممکن است کاملا پایین تر باشد یا ممکن است از پلک های طبیعی کمی گشادتر و شل تر باشد. با این حال، پلک افتاده ترکیبی از هر دو شرایط است.)زمانی که  سن شما بالاتر می رود پوست شما به تدریج خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و شروع به افتادگی در سراسر بدن شما می کند ، اما اثر آن بیشتر بر روی صورت شما واضح تر است. که احتمالا در اطراف چشم بیشتر از سمت های دیگر  احساس می شود. اگر  افتادگی پلک را ا جدی نگیرید و درمان نکنید،  در موارد شدید ممکن است منجر به آستیگماتیسم و سایر مشکلات بینایی و سردرد شود.

بسیاری از علل احتمالی مختلف افتادگی پلک، اعم از علل طبیعی و علل جدی تر وجود دارد. دکتر شما قادر خواهد بود تا به شما در تشخیص موضوعی که باعث ایجاد مشکل می شود کمک کند.

جراحی زیبایی صورت

هرکسی می تواند  افتادگی پلک داشته باشد و تفاوتب بین زنان و مردان و یا اینکه برای قومیت خاصی باشند نیست. عضله لواتور مسئول بلند کردن پلک است .با افزایش سن این عظله می تواند کش بیاید و در نتیجه باعث می شود که پلک افتاده باشد. با این حال، در نظر داشته باشید که افراد در تمام سنین می توانند در این وضعیت قرار گیرند. اگر چه نادر است، نوزادان گاهی اوقات با آن به دنیا می آیند. گاهی اوقات علت دقیق آن ناشناخته است، اما گاهی اوقات ممکن است به علت تروما باشد. همچنین می تواند عصبی باشد.

کودکان بیشترین افرادی هستند که از این اختلال رنج می برند.

شایع ترین علت پتوز مادرزادی عضله لوور است که به درستی در حال رشد نیست. کودکان مبتلا به پتوز همچنین ممکن است آمبلیوپی را ایجاد کنند که معمولا به عنوان چشم تنبل شناخته می شود. این اختلال همچنین می تواند دید شما را تاخیر دهد یا محدود کند.

جراحی زیبایی صورت

علل افتادگی پلک:

دلایل متعددی برای این پدیده وجود دارد شایع ترین علت غیر پاتولوژیکی مانند شیوه زندگی و عامل سن است. علاوه بر این، نقایص مادرزادی، آسیب، اختلال عصبی یا عضلانی نیز ممکن است سبب بروز  افتادگی پلک شود. در ادامه علت های افتادگی پلک ودرمان هریک را برای شما توضیح می دهیم:

علت # 1: پیر شدن

جراحی زیبایی صورت

یکی از رایج ترین علل افتادگی  پلک بالا رفتن  سن است و بر روی هر دو طرف تاثیر می گذارد. باعث ایجاد چین و چروک پوست و کشش عضله لوتر چشم می شود. همچنین ممکن است این امر به دلیل رسوبات چربی زیر پوست باشد که باعث ایجاد پلک های سفت و سخت می شود..همچنین افتادگی پلک انسان را خسته و غمگین نشان می دهد.این نوع از آسیب باعث میشود مردم برای درمان به سمت جراحی زیبایی صورت بروند.

علت # 2: افتادگی پلک مادرزادی

جراحی زیبایی صورت

افتادگی چشم  به شکل مادرزادی یک وضعیت است  که در آن پلک نوزاد تازه متولد شده افتاده است و  پزشکان علت آن را ممکن است به دلیل عدم توسعه عضلات لواتور از چشم بدانند. در اینجا لوترور عضله ای است که به پلک های بالایی کمک می کند. این عضلات با انحراف چشم یا استرابیسم. چشم منحرف و یا حتی لوچی چشم  مرتبط است. اگر این مشکل اصلاح نشده و باقی بماند، این امر می تواند منجر به آمبلیوپی شود، یعنی کاهش بینایی که در ادامه  ممکن است منجر به آستیگماتیسم شود.

جراحی زیبایی صورت

علت شماره 3: اختلالات عصبی

جراحی زیبایی صورت

عصب مغزی و آسیب های مغزی به علت هر دلیلی می تواند باعث ایجاد پتوز شود، زیرا تأثیر عصبی ماهیچه های چشم و پلک ها را تحت تاثیر قرار می دهد. سندروم هومر یک اختلال غیر معمول است که به دلیل آسیب اعصاب سمپاتیک که به کنترل گردش خون و چروکیده شدن چهره و چشمانتان کمک می کند، اتفاق می افتد.با این حال، شایع ترین نشانه ها معمولا در یک طرف قرار می گیرند و پتوز، آنهیدروزیس، منقبض شدن مردمک چشم در سمت چشم آسیب دیده است. این سندرم همچنین ممکن است در اثر تومور، سکته مغزی و آسیب به نخاع رخ دهد. اما در برخی موارد، مانند علت زمینه ای  علت دیگری یافت نشود و هیچ درمان قطعی برای سندرم هومر به جز درمان علت زمینه ای آن وجود ندارد. همچنین، مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری است که به علت انحطاط غلاف چربی اطراف عصب ایجاد می شود. علائم پتوز همراه با ضعف عضلانی و عدم وجود بیماری است.

علت شماره 4: اختلالات عضلانی

جراحی زیبایی صورت

دیستروفی عضلانی Oculopharyngeal چیزینیست جز یک بیماری ارثی است که عضلات حرکت چشم را تحت تاثیر قرار است و  این دلیل هم می شود که چشم متورم شود. افتادگی پلک ممکن است علامت ماژور در گرفتن چشم افتاد.یکی از علامت های افتادگی پلک بزرگ شدن یا همان نورم چشم می باشد.بیماری های عضلانی دیگری که به صورت چشمگیر چشم در حال پیشرفت می باشد و افتالموپلژی نامیده می شود بیشتر در بزرگسالان جوان رخ می دهد و همچنین ممکن است باعث پتوز دوطرفه شود. برخی از مشکلات مرتبط دیگر وجود دارد که می تواند بر روی حرکت در چشم تأثیر بگذارد و برخی از نشانه های دیگر نیز وجود دارد که می تواند شامل برخی از شرایط عضلانی چشم باشد.

جراحی زیبایی صورت

Myasthenia gravis یک بیماری غیر معمول است که در نتیجه یک مشکل ارتباطی بین اعصاب و عضلات می تواند باعث ضعف در کار  عضلات ارادی و ایجادی خستگی در آن ها شود. علائم و نشانه های این بیماری ممکن است در استفاده  پی در پی عضلات افزایش یابد. با این حال، هیچ درمان برای Myasthenia gravis وجود ندارد و دارو ممکن است تنها به خلاص شدن از علائم کمک کند اما نمیتواند این بیماری را از ریشه  درمان کند.

علت شماره 6: آسیب چشم

دیگر شایع ترین علت برای افتادگی پلک آسیب دیدن چشم  است. تروما به چشم به عنوان یک حمله یا یک آسیب تصادفی به چشم همچنین ممکن است به پتوز منجر شود. اگر هر آسیب به عصب ایکولوموتور(oculomotor) که مسئول تامین عضله لوور است  شود می تواند باعث افتادگی پلک ها شود.

علت شماره 7: DERMATOCHALASIS

Dermatochalasis یک نوع بیماری بافت همبند که در آن پوست در پایین و پلک بالایی خاصیت ارتجاعی پوست را از دست می دهد و پس از آن از سمت پایین آویزان و چین آن شروع می شود به این تصور از افتادگی پلک دقت کنید.

جراحی زیبایی صورت

این بیماری به طور کلی با مسئله پیری همراه است و همچنین ممکن است یک  دلیل ژنتیکی وجود داشته باشد. برخی از شرایط دیگر مانند آسیب به چشم و بافت اطراف آن، بیماری های پوستی و بیماری تیروئید یا بیماری مزمن کلیوی و حتی و برخی از اختلال پوستی ممکن است نیز نقش داشته باشد. گاهی اوقات نیز ممکن است باعث بروز مشکلاتی در بینایی شود.

جراحی زیبایی صورت

عوامل خطر برای پلک افتاده چیست؟

بعضی از شرایط پزشکی نیز می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به پلک ها قرار دهد.

شرایط پزشکی

اگر پلک های  چشم های شما در حال افتادن است، این می تواند نشانه ای از وضعیت پزشکی اولیه باشد، به خصوص اگر این مسئله بر روی هر دو پلک باشد.اگر فقط بر روی یک پلک این اتفاق افتاده باشد ممکن است عصبی باشد و یا به علت وجود گل مژه باشد.

لیزیک معمول و یا عمل جراحی آب مروارید گاهی اوقات منجر به ایجاد پتوز می شود.

جراحی زیبایی صورت

شرایط خطرناک:

در بعضی موارد، پلک های ناشی از بیماری های جدی مانند سکته مغزی، تومور مغزی یا سرطان اعصاب و عضلات ایجاد می شود. اختلالات عصبی که بر اعصاب و عضلات چشم نظیر میاستنی گراوی تاثیر می گذارند می توانند به پتوز منجر شوند.

علائم و نشانه های پلک افتاده چیست؟

علائم اصلی پلک دردناک این است که یک یا هر دو آویزان هستند( شکم بالایی شکم دارند)

در برخی موارد این مسئله  می تواند بینایی شما را تحت تأثیر قرار دهد. با این حال، بسیاری از افراد این است که تضعیف پلک به سختی قابل توجه است یا تمام وقت اتفاق نمی افتد. شما همچنین ممکن است چشمهای بسیار خشک یا آبدار داشته باشید و ممکن است  تصور کنید که به علت خستگی باشد.

جراحی زیبایی صورت

زمینه های مشکل اصلی در اطراف چشم خواهد بود و شما ممکن است دچار درد شود، که همچنین باعث خستگی شما می شود. بعضی از افراد مبتلا به پتوز شدید ممکن است مجبور شوند سر خود را به عقب بچرخانند تا زمانیکه صحبت کنند، حتی وقتی یک مکالمه عادی دارند. یک دکتر باید پلک افتاده را به طور  مداوم بررسی کند تا مطمئن شوید هیچ شرایط اساسی وجود دارد. این به ویژه مهم است اگر متوجه شوید که سردرد میگرنی یا سایر مسائل از زمانی که شما ابتدا متوجه اختلال شدید نشان داده اید.

جراحی زیبایی صورت

آیا می توان از پتوز جلوگیری کرد؟

هیچ راهی برای جلوگیری از  افتادگی نیست. فقط دانستن علائم و گرفتن امتحان منظم چشم می تواند به شما در مبارزه با این اختلال کمک کند. اگر متوجه شوید فرزندتان به نظر می رسد که یک پلک نازک داشته باشد، آنها را بلافاصله به پزشک ببرید تا تحت درمان قرار گیرند. از آنجا که این می تواند دید شما را تحت تاثیر قرار دهد، باید آنرا به طور جدی مورد توجه قرار دهید. ممکن است بتوانید با معالجه پزشک آن را از بین ببرید.

social position