کوچک کردن سینه به روش جراحی

چه کسانی کاندید مناسب کاهش حجم پستان هستند؟

برای پاسخگویی به این سؤال، ابتدا باید چند نکته را بیان نمود تا بتوان توضیحی مناسب، ارائه داد:
فاکتورهای مهمی که باید در نظر گرفت شامل:

 • سن
 • چگونگی رشد پستان و مشکلات هورمونی و زمینه­ای احتمالی
 •  وضعیت زایمان و شیردهی
 •  شدت مشکلات موجود و حجم پستان
 • جنس پوست و میزان قابلیت ارتجاعی و برگشت پذیری آن
 •  سابقه بیماری ارثی فامیلی سرطان پستان
 •   شرایط روحی روانی و چگونگی انتظارات بیمار

 

 • سن:

اقداماتی که جهت کاهش حجم پستان انجام می­شود، لازم است پس از اتمام دوره بلوغ و کامل شدن رشد پستان انجام گیرد.

 • چگونگی رشد و شرایط هورمونی پستان:

در بیمارانی که کاندید جراحی کاهش حجم پستان هستند، باید زمانی اقدام به جراحی نمود که لااقل یک سال از آخرین تغییرات حجم پستان گذشته باشد و طی یک سال اخیر، رشد جدید نداشته باشد. در غیر این صورت، ممکن است بعد از جراحی نیز، تغییرات ادامه یابد و با رشد مجدد پستان، نتایج بدست آمده، تغییر پیدا کند.
نیز در هر بیمار، در صورت شک به مشکلات هورمونی، باید بررسی و درمان مربوطه انجام گیرد.

 • زایمان و شیردهی:

بیمارانی که کاندید جراحی کاهش حجم پستان هستند، بعد از عمل نیز می­توانند حامله شوند و حتی شیردهی داشته باشند (هر چند قدرت شیردهی قدری کاهش می­یابد)، اما اثرات حاملگی و شیردهی روی پستان جدید، ممکن است باعث کاهش نتایج زیبایی شود، هر چند امکان اصلاح مجدد وجود دارد.

 • شدت مشکلات بیمار:

بر اساس چگونگی مشکلات موجود، روش­های جراحی متفاوتی وجود دارد.
برای مثال، زمانی که نیاز به روش­های جراحی وسیع­تر برای کاهش حجم قابل ملاحظه باشد، معمولاً از روش­های T معکوس استفاده می­شود و در موارد محدودتر، می­توان از سایر تکنیک­ها که دارای خط برش محدودتری هستند، کمک گرفت.

 • جنس و کیفیت پوست:

طی جلسات مشاوره قبل از عمل، جراح باید جنس پوست و قابلیت ارتجاعی و برگشت­پذیری آن را نیز مورد بررسی قرار دهد، زیرا فاکتورهای وجود دارد که می­توان بر اساس آن­ها، حدس زد که میزان بهبودی برش­های جراحی و برگشت­پذیری پوست بعد از عمل، چقدر خواهد بود.
سپس برای بیمار توضیح داده می­شود و نکات لازم در این زمینه، ذکر خواهد شد، زیرا خصوصیات بدنی هر فرد با دیگری متفاوت است و نتایج بدست آمده در هر شخص، منحصر به خود وی می­باشد.

 • سابقه سرطان پستان:

سایقه فامیلی سرطان پستان در بیمار و فامیل وی مهم  است.
به طور معمول، جهت بررسی­های قبل از جراحی، در افراد کمتر از سی و پنج سال، سونوگرافی پستان و در افراد بالای سی و پنج سال، علاوه بر سونوگرافی، ماموگرافی نیز انجام می­شود تا اطلاعات کاملتری قبل از عمل، داشته باشیم.
حال اگر با نکته خاصّی مواجه شویم، لازم است ابتدا بررسی دقیق­تری انجام گیرد، به خصوص از فردی که سابقه فامیلی سرطان پستان دارد. سپس در صورت امکان، اقدام به جراحی اصلی نماییم.
لازم به ذکر است که جراحی کاهش حجم پستان، علاوه بر این که باعث افزایش خطر سرطان نمی­شود، بلکه این خطر را کاهش نیز می­دهد، زیرا حجم کلی بافت پستانی مستعد به سرطان، کاهش می­یابد.

 • شرایط روحی عاطفی و انتظارات بیمار:

افرادی که دچار بزرگی بیش از حد پستان هستند، معمولاً علاوه بر مشکلات جسمی، دچار کاهش اعتماد به نفس نیز بوده و برای شرکت در محافل اجتماعی و ورزشی، دچار محدودیت هستند.
لذا با انتخاب مناسب بیمار و تکنیک جراحی، این مشکلات تا حد زیادی رفع خواهد شد. از طرفی، باید دقت نمود تا جراحّ از میزان انتظار و تصورات بیمار نیز کاملاً آگاه شود (نیازمند چندین جلسه ویزیت و ملاقات قبل از عمل برای ارزیابی دقیق­تر نقطه نظرات بیمار).
زیرا اگر ذهنیت بیمار ، غیرواقعی و غیرمنطقی باشد، با هیچ روش جراحی و درمانی، رضایت وی محقق نخواهد شد. به همین دلیل، اگر پس از این جلسات و ذکر توضیحات دقیق و ذکر نتایج و عوارض احتمالی و غیره، بیمار، انتظارات منطقی و مبتنی بر واقعیت را به دست آورد، می­توان درمان را ادامه داد و در غیر این صورت، بهتر است از انجام جراحی در مورد این بیماران خودداری نمود و ابتدا فرد را برای مشاوره، به همکاران مناسب ارجاع داد تاشرایط فکری منطقی پیدا کنند و مجدداً مورد ارزیابی و تصمیم­گیری نهایی قرار گیرند.

دانستنی‌های اولیه
پستان یك زن ۲۰ ساله شامل چربی، غدد شیری و ماده ای به نام كلاژن است .(كه باعث پیوند بافت‌ها به هم و سفت نگه داشتن پستان می شود) اما به تدریج با بالا رفتن سن، غدد شیری و كلاژن تحلیل رفته و جای خود را به چربی بیشتر می دهد.
پوست ناحیه سینه به خاطر كشیده شدن آن بسیار نازكتر از پوست بقیه بدن است و به همین خاطر سریع‌تر دچار خشكی می‌شود. تغییر در میزان هورمون‌های بدن باعث تغییر حالت مداوم پستان‌ها می‌شود. در روزهای اول پس از عادت ماهانه به خاطر توازن هورمون‌ها بافت پستان از همیشه نرم تر است. در میانه دوره به خطر هورمون استروژن پستان‌ها حساستر می‌شود و بالاخره در هفته قبل از عادت ماهانه به خاطر میزان بالای پروژسترون پستان‌ها متورم‌و‌كمی‌دردناك می شود. منطقه بالا و میان دو پستان پر از غدد چربی است و به همین خاطر راحت لك می شود و خال در می‌آورد. در ضمن هر چه پستان‌ها بزرگتر باشد، بیشتر عرق كرده و باعث تجمع باكتری می شود.

 • جراحی به چه درد می‌خورد؟

مشكل اكثر خانم‌هایی كه این كار را انجام می‌دهند، داشتن پستان‌های بزرگ است. از لحاظ فیزیكی پستان‌های بزرگ، شكل و فرم شانه و گردن را از‌ ‌بین برده و باعث ایجاد كمر درد و گردن درد می‌شوند؛ همچنین باعث ایجاد انحراف در‌ ‌وضع نشستن و در موارد شدیدتر باعث مشكل تنفسی می‌شوند. پستان‌های بزرگ ظاهر یك زن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و باعث‌ ‌می‌شود كه او ناموزون به نظر برسد و ورزش كردن را نیز برای او مشكل یا غیر ممكن كند.
از لحاظ روان‌شناختی نیز معمولا‌ كسانی كه دارای پستان‌های بزرگ هستند خجالتی و كم‌رو شده و در نتیجه لباس‌های گشاد می‌پوشند تا ناموزونی خود را پنهان كنند. دسته دیگری از خانم‌ها برای بزرگ كردن پستان‌هایشان عمل جراحی انجام می‌دهند كه این دسته معمولا فقط به خاطر بهتر به نظر رسیدن ظاهرشان دست به این عمل می زنند.

 • مناسب برای چه كسانی؟

این اولین سوِالی است كه باید به آن جواب دهید.در اولین مراجعه، پزشك سوِالاتی در مورد تاریخچه عمومی پزشكی مثل جزئیاتی درباره‌ ‌هر نوع عمل قبلی پستان و همچنین وضعیت زایمان ازشما خواهد پرسید. اگر چه این عمل می تواند برای تمام زنان در تمام سنین انجام شود ولی معمولا قبل از اینكه پستان‌ها كاملا رشد كنند، این عمل انجام نمی‌شود. به علاوه، بیمارانی كه قصد حامله شدن‌ ‌دارند باید معمولا عمل را تا بعد از كامل شدن افراد خانواده‌شان به تا‡خیر‌ ‌بیندازند. قبل از هر نوع تصمیمی جهت انجام‌ ‌عمل جراحی باید به طور طبیعی هر نوع خطر و ریسك وتمام فواید‌ ‌آن سنجیده شود.‌
‌اگر شما سیگاری هستید باید قبل از عمل، سیگار را ترك كنید. سیگار كشیدن به طور جدی رگ‌های خونی را تنگ می‌كند و بنابراین جریان خون را در آن ناحیه‌ ‌كاهش داده و باعث كند شدن روند جوش خوردن زخم‌ها شود. آسپرین و‌ ‌بعضی داروهای ضد التهابی و دیگر داروها می‌توانند باعث افزایش خونریزی شوند‌ ‌بنابراین نباید آنها را مصرف كنید‌. اگر اضافه وزن قابل توجهی دارید، پیشنهاد می‌شود كه وزنتان را‌ ‌كاهش دهید. بسته به سن شما، ممكن است نیاز باشد قبل از عمل جراحی‌ ‌ماموگرافی انجام دهید.

 • قدم به قدم

قبل از عمل، ,پزشك با یك قلم نشانه‌گذاری، روی پستان‌ها علامت می‌گذارد تا محل دقیق و اندازه جدید پستان‌های عمل شده را تعیین كند. برای كوچك كردن بافت پستان، چربی و پوست اضافی برداشته می شوند و نوك پستان و بافت‌های باقیمانده به‌ ‌مكان بالاتر انتقال می‌یابد. تمامی این اعمال طبق نشانه‌هایی كه قبل از عمل‌ ‌گذاشته شده است، انجام می‌شوند. نوك پستان معمولا در طول خطی مطابق با وسط‌ ‌بازوی شما، روی پستان قرار می‌گیرد. خطی كه روی آن بخیه زده می‌شود دور نوك پستان در مكان جدید است و به طور عمودی به طرف پائین تا زیر پستان ادامه پیدا می‌كند.
در این نقطه، طبق روش مورد استفاده، جای زخم ممكن است در این مكان پایان یابد یا گاهی ممكن است تا خط‌ ‌زیر پستان نیز ادامه پیدا كند. تمام این كارها در بیهوشی عمومی انجام می‌شود و حدود ۳ ساعت طول می كشد. بسته به میزان خونریزی در طول جراحی، در انتهای عمل جراحی‌ ‌لوله‌های تخلیه‌كننده زیر پوست پستان كار گذاشته می‌شود تا هر نوع مایع سیال یا خونابه‌ای كه ممكن است بلافاصله بعد از عمل جراحی ایجاد شود، توسط آنها تخلیه شود و وقتی ترشحات به حداقل رسید این لوله‌ها برداشته می‌شوند.
طول مدت ماندن در بیمارستان اساسا بستگی به میزان ترشحاتی دارد كه از بدن شما تخلیه می‌شود؛ وقتی این ترشحات به حداقل رسید (معمولا روز بعد ) لوله‌ها برداشته و بانداژها سبك می‌شوند و به شما یاد داده می‌شود تا پستان‌بند كمكی كه كمی محكم است و در زیر آن سیم و میله ندارد، بپوشید. گاهی اوقات اگر ترشحات افزایش‌ ‌پیدا كنند ممكن است شب دوم را هم در بیمارستان بمانید. اما نهایتا با یك سوتین مناسب كه جهت حفظ پانسمان به كار می رود، مرخص خواهید شد. ‌ ‌در جراحی بزرگ كردن پستان با یك برش كوچك زیرپستان یا زیر بغل و یا دور هاله، بافت پستان آزاد می شود و پروتز در جای می‌گیرد.
می‌توان پروتز را زیر پستان و یا زیر عضله گذاشت كه پزشك با مشورت بیمار یكی از این راه‌ها را انتخاب می‌كند. پروتزها از نظر جنس به سالین (آب نمكی)، سلیكونی، هیدروژل، كوژل (مخلوط) و دكستروز تقسیم می‌شوند. بعضی پروتزها پرشده و آماده‌اند و بعضی را باید پس از جاگذاری با سالین پر كرد. البته پوشش خارجی تمام پروتزها سلیكون است. پروتز در افرادی كه پستان‌های غیرقرینه دارند نیزمورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر یك پستان بسیار كوچك و یك پستان طبیعی باشد، بهتر است پستان كوچك با پروتز بزرگ شود و اگر برعكس یك پستان عادی و یك پستان بزرگ باشد می‌توان از روش ساكشن پستان و در صورتی كه پستان خیلی بزرگ باشد با جراحی پستان بزرگ، پستان ها را قرینه كرد.

 • پس از جراحی انتظار داشته باشید كه…

اگر از مرگ و میر و عوارض ناشی از بیهوشی عمومی بگذریم كه در هر عمل جراحی مشاهده می‌شود، در مورد جراحی ترمیمی پستان ذكر موارد زیر قابل توجه است: جراحی ترمیمی پستان حتی‌ ‌با یك عمل جراحی خوب و توسط یك جراح پلاستیك مجرب، خطرات قابل توجهی دارد و‌اشكالات خاصی همرا ه با این عمل می‌تواند رخ دهد.
چند روز بعد از انجام عمل جراحی ، احتمالا میزان متعارفی‌ ‌درد خواهید داشت كه باید با استفاده از مسكن مناسب كنترل شود. درد معمولا بعد از ۴ تا ۵ روز بهبود می یابد‌ ‌ولی پستان‌هایتان ورم كرده و كبود خواهد شد. این كبودشدگی معمولا ۲ تا ۳ هفته طول می‌كشد اما ورم كردن ممكن است تا ۳ ماه باقی‌ ‌بماند. بعد از عمل جراحی ممكن است متوجه شوید كه پستان‌ها مخصوصا روی لبه‌های ناحیه بریدگی سفت شده‌اند. این به خاطر فرآیند و عمل جوش خوردن زخم است كه‌ ‌درصورت نیاز ماساژهایی كه توسط جراح به شما آموزش داده خواهد شد، می‌تواند جهت بهبودی‌ ‌سریع‌تر و رفع سفتی پستان‌ها موِثر واقع شود.
به هر صورت ممكن است این وضعیت چند ماه طول بكشد‌. شما باید منتظر باشید كه بعد از عمل جراحی حس پوست اطراف نوك پستان‌ ‌و خود نوك پستان كم شود و این به خاطر شوك عمل جراحی و صدمه‌ای است كه به اعصاب این ناحیه وارد شده است. اگر چه این حالت بعد از چند ماه بهبود پیدا می‌كند، ولی كرخ شدگی و بی‌حسی دائمی ممكن است به دنبال آن روی دهد. به طور معمول پستان‌ها كمی ناصاف و ناهمگون خواهند شد و در این مورد‌ ‌استثنا برای خانم‌های دارای ‌پستان‌های بزرگ وجود ندارد.اگرچه تمام تلاش برای متقارن شدن پستان‌ها انجام می‌شود اما همیشه این تقارن به دست نمی‌آید.

این عمل جراحی نسبتا یك عمل جراحی مهم است و باید به خودی خود به آن اهمیت داد. سعی نكنید سریع شروع به كار كنید. احتمالا چند هفته باید بگذرد تا شما احساس كنید كه همه چیز عادی شده است. اگر چه‌ ‌بعضی از افراد بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز می‌توانند كارهای سبكشان را انجام دهند ولی بعضی‌ ‌دیگر ترجیح می‌دهند یكی دو هفته بیشتر استراحت كنند.
راه رفتن در ۳ تا ۴ هفته اول مفید است چون باعث بهبود گردش خون و ورم‌ به وجود آمده می‌شود ودر عین حال احتمال لخته شدن خون را كاهش می‌دهد. بلند كردن چیزهای سنگین یا فعالیت و كارهای سخت و دشوار در ۶ هفته اول بعد از عمل جراحی‌ ‌ممنوع است.‌با همه این اوصاف و به دلیل همه این عوارض است كه بسیاری از پزشكان عمل جراحی ماموپلا‌ستی را در اكثر موارد یك جراحی لوكس و پرهزینه می‌دانند كه تاضرورت واقعی نداشته باشد به بیماران توصیه نمی كنند.

 

ماموپلاستی ) اصلاح شکل سینه ، تقویت سینه ، برطرف کردن عیوب و بهتر کردن ظاهر سینه (

عنوان محبوب ماموپلاستی ) Mamoplasty ( به جراحی ای اطلاق می گردد که در آن جراح به تقویت سینه ،

اصلاح شکل و اندازه سینه می پردازد . به طور معمول در ماموپلاستی از ایمپلنت هایی استفاده می شود که بدان ها

پروتز سینه اطلاق می گردد و شامل سه نوع: پروتز سیلیکونی ) Silicone (، پروتز آب نمکی ) Salin ( و پروتز

مرکب ) Composite ( می باشد.

 • پروتز سینه چیست؟  ایمپلنت سینه چیست

ایمپلنت های سینه یا پروتزهای پزشکی جهت تقویت، بازسازی و یا تغییر حالات فیزیکی و ظاهری سینه مورد استفاده

قرار می گیرند. اصلاح ابعاد و فرم، برجسته سازی، ماستکتومی و بازسازی پستان، اصلاح نقص های مادرزادی و

تغییر شکل قفسه سینه، همچنین تقویت و زیباسازی سینه از جمله کارهایی است که با ماموپلاستی امکانپذیر می گردد.

سه نوع کلی از پروتز سینه وجود دارند و بر اساس مواد تشکیل دهنده آنها نام گذاری گشته اند که عبارتند از: ایمپلنت

آب نمکی، ایمپلنت سیلیکونی و ایمپلنت مرکب.

 • پروتز سیلیکونی بهتر است یا پروتز آب نمکی؟

از نظر جراحی پروتز های آب نمکی به برش های کوچکتری نسبت به پروتزهای سیلیکونی نیاز دارند زیرا این

ایمپلنت ها را ابتدا در زیر پستان قرار می دهند و سپس اقدام به پر کردن آنها با محلول سالین می کنند، ولی در پروتز

های سیلیکونی به خاطر اینکه این پروتزها از قبل در اندازه های مختلف پر شده اند بنابراین برای جاسازی آنها برش

های بزرگتری مورد نیاز خواهد بود . با اینحال در مقایسه با ایمپلنت های سیلیکونی، ایمپلنت های آب نمکی به علت

مشکلات پس از جاگذاری از قبیل ناهمواری و چین و چروک هایی که در شکل سینه به وجود می آیند از محبوبیت

پایینتری برخوردارند. پروتز های مرکب نیز دیگر تولید نمی شوند.

 • دلایل انتخاب ماموپلاستی؟

بسیاری از زنان به این دلیل که احساس می کنند سینه هایشان بسیار کوچک است ماموپلاستی را انتخاب می کنند ولی

دلایل دیگری نیز وجود دارند که عبارتند از: از دست دادن حالت سینه ها پس از دوران بارداری و شیردهی، تغییرات

ه ورمونی پس از یائسگی، ناهنجاری های بدنی، عدم تطابق سینه ها و نیاز به اصلا ح و بزرگ کردن پستان پس از

سرطان.

به طور کلی ماموپلاستی در زمینه های زیر کاربرد دارد:

 • زیبایی: زنانی که به طور ژنتیکی و طبیعی مستعد قفسه سینه صاف و سینه های کوچک می باشند جهت رسیدن به

زیبایی و تعادل در اندامشان اقدام به ماموپلاستی می کنند.

 • اصلاحی یا درمانی: مواردی وجود دارد که به طور طبیعی سینه ها با هم مطا ق بت نمی کنند و یا شکل های متفاوت و

ناهمواری دارند. در این موارد از ماموپلاستی به عنوان روشی اصلاحی بهره گرفته خواهد شد. همچنین عمل ترمیمی

پستان جهت اعمال درمانی پس از سرطان الزامی می باشد.

 • تغییرات هورمونی: به طور کلی پس از دوران شیردهی و یا ا یئسگی سینه ها افتاده، کشیده و بد حالت می شوند . یا

چنانچه شخصی در مدت زمان کوتاهی مقدار زیادی از وزنش را از دست بدهد ممکن است دچار مشکلات فوق گردد.

در این موارد جهت بازگرداندن ثبات و استحکام به قفسه سینه ماموپلاستی بسیار موثر خواهد بود.

 • اثر زمان: زمان یک عامل غیر قابل کنترل در زندگی همه است و آثار آن پس از رسیدن به سن خ اصی قابل مشاهده

خواهد بود. در این بین زنان با از دست دادن زیبایی طبیعی شان بیشتر آسیب می بینن د. ماموپلاستی با تقویت پستان

باعث لغو اثرات زمان شده و زیبایی و طراوت را به سینه ها باز می گرداند.

 • تاثیرات ماموپلاستی از نظر روانشناسی؟

با توجه به مطالعاتی که در سال های 2007 و 2008 در کشورهای اروپایی و آمریکا صورت گرفته است و نتایجی

که از این تحقیقات حاصل شده به این نتیجه می رسیم که ماموپلاستی و برجسته سازی سینه در زنان با افزایش اعتماد

به نفس آنها باعث رضایت بیشتر آنان از زندگی می شود . همچنین با توجه به اینکه پروتز سینه درحفظ زیبایی و

طراوت سینه ها بسیار موثر می باشد از نظر تمایلات جنسی نیز بسیار مفید هستند.

 • انواع برش ها جهت جایگذاری ایمپلنت سینه:

چه ایمپلنت آب نمکی و چه ایمپلنت سیلیکونی در بسیاری از مواقع از طریق برشی کوچک که در زیر پستان ایجاد

می گردد در سینه قرار داده می شوند . اما برای کارگذاری پروتز سینه مکان های دیگری نیز وجود دارند که عبارتند

از: برش از زیر بغل، برش از ناحیه هاله و نوک سی ه ن، برش از ناحیه ناف شکم و برش از زیر پستان.

 • عوارض پس از جراحی پروتز سینه:

پس از جراحی مشاهده تورم و کبودی در اطراف ایمپلنت سینه و زیر بغل طبیعی است . همچنین ممکن ا ست دچار

اسپاسم عضلانی گردید که می تواند ناراحت کننده باشد ولی معمولا طولانی مدت نیست.

شما مقدار کمی زخ م در جای برش مشاهده خواهید کرد که جهت به حداقل رساندن جای زخم ها می توانید از

داروهای موضعی بهره بگیرید . همچنین تا بهبودی زخم ها شما باید از بلند کردن اجسام سنگین، حرکت های شدید و

کشش در محل جراحی به شدت اجتناب نمایید . در طول روند بهبودی جلوگیری از تابش مشتقیم نور خورشید بر روی

سینه ها و محل برش اجتناب ناپذیر می باشد.

دقت و مداومت در استفاده از داروهای تجویز شده از سوی جر احتان در کنترل درد، تورم و مشکلات ناروا بسیار

سودمند خواهد بود. لذا استفاده از لباس مناسب حمایتی ) که توسط جراح فراهم می شود ( در تسریع بهبودی و زیبایی

سینه ها بسیار کارآمد می باشد. همچنین انتخاب حالت مناسب در موقع خوابیدن نیز در کاهش میزان تورم مفید است.

social position